T-kalitesi

T-KALİTESİ

T-kalitesi® uygulama stratejisi

tkvalita logoSistemin yüksek seviyesinde ambalajlama ihtiyaçlarına komple çözümü bulmaktır. Onun için yetkili uzmanlarımız çeşitli malzeme ve çalışma yöntemlerini kullanıp ambalajlama alternatiflerini karşılaştırılması konusunda yardım ederler. Bunun sonucu ise sadece bir kalemin indirilmiş fiyatı değil, ambalajlama ve lojistik komple işlem masraflarının optimize edilmesidir.

 

Amaç esası:

  • doğru ürün
  • doğru teslimat
  • doğru fiyat

Müşterilerin çok çeşitli ihtiyaçlarını giderdiğimizde maksimum memnuniyetlerine yönelik sürekli çabalarımız bize garantili mal ve hizmet kalite seviyesi orijinal sistemini kurdurmuştur. Bu sistem aslında ISO kalite sistemi normlarından kaynaklanan işlemlerde yazılı ve günümüzde standart olan yöntemlerinin özel iç üstyapıdır.

 

„T-kalite" garantili sisteminde yer alan mal, münferit mal çeşitleri için belirlenen ilgili kod ile işaretlenir. Şirketin iç sisteminden belli kalemin siparişini vermek için esas kriteri olan kalite parametreleri her kod için tam olarak belirlenmiştir. Mal iç veya dış kaynaklardan olup olmaması önemli değildir. Bu yöntemle çok etkili genel kalite kontrol aracını kazandık. Bu araç, komple çözüm sistemlerinde gittikçe daha karışık olmaya başlayan alıcı-tedarikçi ilişkisinin faklılaştırılmasından kaynaklanan günümüzde mevcut olan risklerin azaltmasını içeren teslimatlara oldukça büyük esnekliliği katar.

T-kalite sistemi çerçevesinde gerçekleşen teslimatlarda güncel piyasa durumuna bağlı olmadan doğru fiyata, doğru zamanda doğru ürünü ihtiyaç duyduğu yere müşterinin teslim alacağına dair daha büyük güvence garantisi vardır. 

 

tkvalitaSistem prensibi:

Doğru ürün

Müşterinin gerçek ihtiyaçlarına bakmadan, kendi ürünü her hangi yöntemle satmaya çalışan tedarikçinin temsilcisi tarafından yanlış bilgilendirilmesi, entrika veya baskıya maruz kalmadan her müşterinin kullandığı ambalaj malzemesinin kalitesini seçme hakkı olması gerekir. Bazen en iyi ürün belli amaç için yeterince iyi olmayabilir ama genelde çoğu zaman daha düşük kalitede veya başka çeşit ürün yeterlidir.

Bilinen, az bilinen ve bilinmeyen markalı ürünlerin satışı esnasındaki belirsizlikleri engellemek için ürün kalite sınıfını tespitinde yardım eden ortak işaretleme kullanmaktayız. Seçenekler aralığı genel ihtiyaçları karşılayan standart kaliteden başlar, daha yüksek kaliteyi arayan talepleri içerir ve çok titiz uygulamalarda kullanılan olağan üstü yüksek kalitede biter. Makul durumlarda bu sınıflandırma bir ticari marka tarafından desteklenmektedir.     

Tecrübelerimiz gösteriyor ki nam salmış iyi bilinen üretici bile oldukça düşük kaliteli ürününe destek vermek için ismini kullanabilir ve diğer tarafta bazı az bilinen üreticiler üstün kaliteli ürünleri üretebilirler. Ambalaj malzemenin üretimi, satın alınması, dağıtımı ve kullanımı konusunda yıllardan sonra tecrübeler elde ettiğimiz ve ISO 9001 kalite sistemini dikkatle uyguladığımız için müşterinin alternatiflerden seçmeye yönelik karar vermesini kolaylaştıran kalite sınıflandırma iç sistemini kurabildik.

 

Doğru teslimat

Satın alma ve tedarik uzmanları arz talepten daha fazla iken bile talep edilen mal için irtibat veya sözleşmeyi kazanmak o kadar kolay olmadığını ve tedarikçi ya da üreticiye ulaştıklarında işlerinin daha bitmediğini çok iyi bilirler. Tedarikçi mal veya hizmet tedarik edebildiği anda değil aynı zamanda sözleşme şartları gereğince anlaşılan yere, zamanında ve miktarında tedarik edebilir ise ticari sözleşmeler tamamlanır. Bu durum üzerine sistemimiz kısmi teslimatlarda zaman, yer veya miktar önceliğini yerine getirebilmek için müşterinin isteklerini sipariş safhasından itibaren takip etmemize imkân sağlar. Bu açıdan kabul edilen JIT teslimatları üst önceliğe sahiptir.

 

Doğru fiyat

İkisinin de araba olmasına rağmen Trabant’ın fayda değerinin Mercedes’inkinden daha düşük olduğunu deneyimsiz birinin bile aklına gelir. Bu sebepten dolayı fiyatları da farklıdır. Ancak yapıştırıcı bant gibi sıradan tüketim malının bile farklı genişliği ve uzunluğu yanında kullanılmış taşıyıcının kalitesi, kalınlığı, yapışkan maddenin tipi, yapışkan tabakasının kalınlığı, çekirdek türü, ambalaj ve sevkiyat çeşitleri ve birçok diğer faktör ile yüzlerce farklı çeşit var olduğunu bugüne kadar herkes anlamış değildir.

Fiyat/fayda değeri oranının gerçekten en uygun olması için doğru ürünü seçmek hiç kolay değildir.  Bir tarafta, nihai üründe önemsiz kalan gerçek veya hayali özelliklere sahip olan pahalı malzeme kullanıldığında gereksiz masraf riski mevcuttur. Diğer tarafta da gerekli kalite parametrelerine sahip olmayan ucuz malzeme kullanıldığında zarar riski mevcuttur. 

Kalite sınıflandırma sistemi hem malın her tek kalemin edinme maliyeti ile hem de gerçek fayda değeri ile uyuşmaktadır. Ucuz satın alınmış veya üretilmiş ürünlerin yüksek fayda değerine sahip olması sadece iç sertifika sistemi aracılığıyla yeterli derecede belgelendirilebilir. En düşük teklif edilen fiyatlara gerçekleşen satın alımlarda kullanılan deneme yanılma yönteminin felaketini yaşamadan müşteri üretiminde ek kar uygulama şansını kazanır.